Zdravím, zrovna jsme se vrátili z dovolené v Dominikánské republice. Letěli jsme 4, koupili jsme zájezd u CK MEIER'S WELTREISEN. Odlet s AirBerlin z Mnichova, přílet do Punta Cana. Při cestě tam (17.12.2013) bylo zpoždění, do cílové destinace jsme dorazili se zpožděním 5 hodin a 6 minut. Vše je možné doložit z letového plánu, který je online. Na letišti jsme každý dostali voucher v hodnotě 10 eur na jídlo. Podle informací, které jsme si našli, bychom měli celou věc řešit přímo s AirBerlin. Máme formulář, který vyplníme a odešleme. Moc se nám ale nezdá, že by jen tak zaplatili 600 eur na osobu. Tato částka by totiž měla odpovídat vzdálenosti a době zpoždění. Proto bychom chtěli podat žádost o kompenzaci tak, aby nedocházelo k nějakým průtahům či zamítnutí. Známe služby, které toto zařídí za nás, ale poplatky kolem 15-27% se nám zdají docela vysoké, protože jsme přeci jenom 4  .

Kompenzace - AirBerlin

Založil(a) ve fóru Obecně o cestování letadlem

V současnosti nás vyzvali k přihlášení do insolvenčního řízení. Vy kdo jste podali žádost o charge back a ještě nemáte rozhodnuto, budete se do insolvence přihlašovat? Díky za info.

0 Citovat

U mě stále nerozhodnuto. V insolvenčním řízení je naděje na kompenzaci limitně blízká nule, takže tam ta přihláška myslím ani nemá smysl.

0 Citovat

Ahoj, tak u mě po 2 měsících nakonec z banky peníze vrátili (resp. spíš asi z karetní asociace). Takže to nevzdávejte!

0 Citovat

Tak niki už dnes tiež zastavili lety.

https://www.flyniki.com/en/start.php

Dear Guests

The flight operations of NIKI Luftfahrt GmbH under the IATA airline code HG were suspended on Thursday, 14th December 2017.

Passengers who booked their flight through a tour operator should contact their tour operator directly. The tour operator is responsible to accommodate these passengers.

For passengers who booked their flight directly with NIKI, several airlines have organised repatriation flights from overseas to Germany, Austria and Switzerland for the period until 31st December 2017. The following airlines are participating:

Condor: www.condor.com, tel. +49(0)180 6 767767Eurowings: www.eurowings.com, tel. +49 (0)180 6 320 320Germania: www.flygermania.com, tel. +49(0)30 610 818 000 from Germany, +41 43 508 3489 from SwitzerlandLufthansa, Austrian Airlines, Swiss: www.lufthansa.com, tel. +49 (0) 69 86 799 799

TUIfly: www.tuifly.com, tel. +49(0)180 6 000120

The airlines will inform you directly about the exact conditions of the repatriation.

We would like to thank you for your loyalty over the years.

The NIKI team

0 Citovat

Do Vánoc by nám měla vypršet 45denní lhůta na vyřízení. Dnes po rozhovoru s bankou Unicredit, nám bylo sděleno, že protistrana (letenky od SA) je proti, tudíž že to asi nedopadne :( Oficiální vyjádření prý zašlou do Vánoc. Dá se ještě něco udělat?

0 Citovat

Ty můžeš buďto insolvenci nebo chargeback, ne oboje najednou. Závisí to od toho, kdy jsi letenky kupoval. Pokud to bylo před 15.8., žádej banku o chargeback, pokud později tak je mi líto.

SA s tím nemá nic společného, musíš to tlačit vůči aerolince.

0 Citovat

Letenky jsme kupovali před 15.8. a o charge back máme už zažádáno skoro 3 měsíce. Unicredit nám ale sdělil, že protistrana nesouhlasí s vrácením peněz. Nechápu, jak jedna banka může vrátit peníze a jiná ne, když se jedná o stejné případy.

0 Citovat

Jak to bylo přesně časově? Let tam, potom vyhlášení insolvence a nerealizovaný let zpět? Nebo vyhlášení insolvence ještě před termínem obou letů a neproletěla jsi vůbec nic?

Prodejce ti musel poslat nějaké instrukce k těm letům (změna/zrušení).

Počkej na vyjádření od banky a pak můžeš případně postupovat dál (bankovní ombudsman, regulátor ČNB, ad..).

0 Citovat

Letenky jsme koupili 12.8. (Praha-Berlín-NY), 15.8 vyhlášena insolvence, odlétat jsme měli 12.10., ale v září bylo vyhlášeno, že lety po 15.10. budou zrušeny. Tudíž cestu tam jsme mohli využít (byla nám přebukována přes Dusseldorf), ale zpět už bychom se nedostali.

0 Citovat

To bude asi ten problém - pokud nedošlo ke zrušení toho letu tam (let byl normálně operován), nebo sis to nedohodla s prodejcem/aerolinkou, tak nenastoupením na ten první let ti byly další lety zrušeny bez náhrady - uvidíš co ti napíšou.

Přečti si obchodní podmínky k těm zakoupeným letenkám.

0 Citovat

Dík za odpověď ;-) Letenky jsme kupovali přes SA a ihned po zveřejnění, že lety nebudou operovány jsme SA napsali, že nepoletíme ani jednu cestu.

0 Citovat

Tohle je ale docela specifické - pokud ti prodejce/aerolinka podstatně změní itinerář, tak máš právo ho odmítnout. Pokud tvé odmítnutí bylo z tohoto důvodu, tak bys měla mít právo na vrácení peněz.

Zrušení zpátečního letu určitě podstatná změna je, nemluvě o přesměrování toho prvního.

Jde tedy zejména o důvody - přesná formulace co bylo napsáno v emailu.

Určitě bych to dál zkoušel...

0 Citovat

Kdo máte pohledávky u AB, můžete zvýšit jejich příjem a tedy posílit šance na refund letenek nákupem majetku v aukci.

https://www.dechow.de/auction/category/30851

Já bych si koupil do pracovny na památku to nafukovací letadlo, zachovali se ke mně při kompenzaci královsky a dopřáli i ubytko v nejdražším resortu v Cancunu. Budou mně chybět; -)

0 Citovat

Zdravím,podání chargebacku (za letenky u Air Berlin kupované v SA před 15/8/17) v září 2017 a na konci února připsány peníze zpět na moji kreditní kartu - reklamace podávána u Raiffeisen banky a úspěšně po 5-ti měsících vyřízena.

0 Citovat

Podobná zkušenost, známý kupoval letenky AB u Pelikána kartou Raiffeisen, před 14 dny po 3 měsících od reklamace vráceno.

0 Citovat

Nevím, tipoval bych, že to jde z vlastních peněz RB. Radši vám zaplatí než aby z toho měli negativní PR. Já jsem měl kupované letenky po 15.8. Nakonec jsem část segmentů na letence proletěl ještě s AB, část mi zrušili. Platil jsem kreditkou mBank. Po několika měsících od podání reklamace mi oznámili, že nemůžou provést reklamaci u kartovní asociace, dokud se nepřihlásím do insolvenčního řízení a nedostanu nějakou oficiální odpověď od insolvenčního správce (rozuměj záležitost na několik let). Podle mě je to blbost, myslím že jelikož jsem kupoval po 15.8., tak bych se neměl do insolvenčního řízení přihlašovat. Ale banka ani nechce žádnou reklamaci zahájit, dokud neproběhne toto kolečko s insolvenčním správcem... A jelikož se mBank odkazuje na pravidla VISA, tak je mi divné, že by vám to v pohodě vrátili (tím spíš, že jste to kupovali před 15.8.) a mně s tím dělali takové problémy :) Holt jste si uměli dobře vybrat banku :D

0 Citovat

Je to prave presne tak.Do 15.8. spolecnost jeste nebyla v insolvenci,proto chargeback,po 15.8. kdy vyhlasila platebni neschopnost uz se musis prihlasit do insolvencniho rizeni. Zadna banka nebude platit ze svyho ani korunu! 

0 Citovat

eremi napsal(a):

Zadna banka nebude platit ze svyho ani korunu! 

Dost často se ale stane, že banky ze svého vyplatí veliké sumy peněz, byť na ně klient nemá nárok. Kolikrát i pokud dojde k "hrubému porušení podmínek".  Samozřejmě  se na to každá banka dívá jinak a také záleží především i na kvalitě klienta. Klientovi, který má v bance "jen" účet, banka spíš nevyhoví než klientovi, který banku používá více..
0 Citovat

Tomu se mi nechce věřit, že zrovna banky by dělaly charitu :-) 

0 Citovat

Ridder napsal(a):

Tomu se mi nechce věřit, že zrovna banky by dělaly charitu :-) 

Občas se to děje. Je to ale označené jako "péče o klienta" atp. Zejména u klientů s více službami nebo s vysokým obratem, který by mohl snadno odejít jinam.

0 Citovat

Tohle jde na vrub karetní společnosti (z každé transakce kartou inkasují desetinky procent) tak mají z čeho platit.  

0 Citovat

Jak píše Michal. Ale nejde jen o případy u klientů, kteří můžou snadno odejít. Jinak obrat samotná bance nevydělává absolutně nic..

Pokud si vzpomenu tak zkusím ověřit, na čí vrub to jde.. Stejně tak se mohlo stát, že v mBance byli jen neschopni pořádně sepsat reklamaci a poslat to na správné místo. Jako všude jde především o lidský faktor.


Jinak nikdo podle mě nemůže ze svého rozhodnutí odmítnout zahájit řešení reklamace. Bude to v rozporu s kdejakou směrnicí. Trval bych na ní. Nemůže se stát nic horšího než že reklamace bude zamítnuta.
0 Citovat

eremi napsal(a):

Je to prave presne tak.Do 15.8. spolecnost jeste nebyla v insolvenci,proto chargeback,po 15.8. kdy vyhlasila platebni neschopnost uz se musis prihlasit do insolvencniho rizeni. Zadna banka nebude platit ze svyho ani korunu! 


Není. Všechny pohledávky/závazky vzniklé před datem insolvence jsou předmětem insolvenčního řízení.

https://evropskyspotrebitel.cz/t...ne-lety-2/


Každopádně s tím charge-backem to lze zkusit vždy ;) Nicméně jak jsem již psal. Buď mi moje banka tvrdí nesmysly, aby mě odradila... Anebo v těch výše uvedených případech banka platila ze svého...

0 Citovat

U tebe je to komplikované tou insolvencí a dále pak tím, že jsi půlku proletěl - ale určitě to stojí za reklamaci a finančního arbitra.

 Jsou tady i případy, kdy byl zrušen jen let zpět a těm co neletěli tam (čemuž se nelze divit bez garance návratu) nebylo vyplaceno nic, protože to brali jako nenastoupení letu a následné zrušení itineráře.
0 Citovat

On je ten vývoj zajímavý v tom, že já se přihlásil do insolvenčního řízení (na pokyn banky, že bez toho není možné v reklamaci pokračovat). Následně asi po měsíci mi přímo insolvenční správce sám napsal, že mi mimo insolvenční řízení chce vrátit peníze (cca 40 % ceny letenky), ale že to z technických důvodu není možné přímo, ale jen přes charge-back. A ať kontaktuji svou banku... To jsem udělal. Zatím bez odezvy, chystám se na osobní  návštěvu pobočky. Jestli mi i nadále budou tvrdit, že se musí počkat na vyhodnocení insolvenčního řízení, tak to na toho finančního arbitra podle mě je...


Mimochodem Air Berlin mě dopravil do Los Angeles a 3 dny před plánovaným odletem zpět mi napsal mail, že zpátky už mě neodveze. Bylo to fakt fajn :))) Minimálně skvělá škola života a ponaučení do budoucna ;)

0